تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

بررسی اندیشه‌ استاد حسن عباسی

آخرین نظرات

علوم انسانی اسلامی، از رؤیا تا واقعیت

سه شنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۴، ۰۶:۴۳ ب.ظ

علوم انسانی اسلامی، از رؤیا تا واقعیت

21 مهر 1394 - دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان

استاد حسن عباسی بعد از ظهر امروز(۲۱ مهر ۹۴) در جمع دانشجویان در مسجد دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان اظهار داشت: در کشور ما دو جریان سهل‌انگار و بی‌خیال به تعبیر رهبر انقلاب و گروه انقلابی وجود دارند که این گروه انقلابی بی‌ادعا و بی‌سروصدا کار خود را انجام می‌دهند.

وی بیان داشت: در کشور ما روش و مبنای عمل، روش اباعبدالله الحسین (ع) است، مقاومت مردمی‌در عراق و سوریه از هشت سال دفاع مقدس ایران برگرفته شده  و همان تجربه ما در فلسطین و لبنان به ‌کار گرفته می‌شود.

عباسی تصریح کرد: تکنولوژی صددرصد نظامی‌است، هواپیما اول برای جنبه نظامی‌ساخته شده، کشتی و ناوها نیز نظامی‌هستند و بخشی از آن جنبه مسافربری و خدمات دارند. هیچ پدیده‌ای در دانش نیست که صدرش دست نظامی‌ها نباشد و جمهوری اسلامی‌ایران در بعد نظامی‌حرف‌ها برای گفتن دارد.

ایشان بیان کرد: در یمن بربریت زیر لوای اسلام انجام می‌شود، اما در مقابل وحشی‌گری، ایستادگی می‌شود و نرم‌افزار این مقاومت امام حسین(ع) است.

وی با بیان اینکه خودباوری و بازگشت به خود نتیجه داده و امروز ناتو در سوریه کارش دچار مشکل شده است، افزود: عربستان که به خود می‌بالید که کنفرانس اسلامی‌را ۳۰ سال پیش به راه انداخته، امروز با شمشیر به جان مردم ۲۰ میلیونی یمن افتاده و این اتفاقات چهره نفاق را روشن می‌کند.

وی تصریح کرد: آمریکا خودش واقعه ۱۱ سپتامبر را به وجود آورد و به گردن القاعده انداخت و به این بهانه وارد خاک افغانستان شد، جریانات فتنه می‌گفتند آمریکا آمده و افغانستان وضعیتی خوبی به‌ دنبال دارد و افق خوبی برای افغانستان ترسیم می‌کردند.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال تاکید کرد: ۱۴ سال از ورود آمریکا به خاک افغانستان می‌گذرد، امروز طالبان در افغانستان، استان پس می‌گیرد و ارتش شکست‌ناپذیر ناتو متشکل از آلمانی‌ها، ترکیه، بلژیک و … به افغانستان رفتند و این کشور را به تلی از خاک تبدیل کردند. کسی که فکر می‌کند، آمریکا و انگلیس برایش نعمت می‌آورند، به اوضاع افغانستان نگاه کند.

عباسی با بیان اینکه القاعده هیچ‌گاه علیه غرب اقدامی‌نکرد، افزود: داعشی‌ها هم علیه غرب اقدامی‌نکردند و امروز ۵۰ تن تسلیحات و کمک برای داعش فراهم کرده و از آنها برای نابودی مسلمانان حمایت می‌کنند.

وی اذعان کرد: آمریکا و غرب هرگاه پای میز مذاکره بنشینند، کاری که خودشان بخواهند را انجام می‌دهند، غرب مصلحتش را یک روز با اسلحه و یک روز با نشستن پای میز مذاکره می‌داند.

وی با تبیین اوضاع افغانستان عنوان کرد: غرب رفتارش با ایادی خودش هم مزورانه است، آنها می‌خواهند جهان اسلام نابود شود، جوانان تحصیل‌کرده به غرب بروند و کشورشان را بسازند و کشورهای مسلمان بمانند و آدم‌های پیر و فقیر؛ غرب هیچ‌گاه هیچ‌جا را احیا نمی‌کند.

این مسئول تصریح کرد: در کشوری مانند عربستان زن‌ها حق رأی دادن و رانندگی کردن ندارند و این سیستم موروثی است.

عباسی اضافه کرد: غربی‌ها در آینده می‌خواهند کشورهای منطقه را تجزیه کنند، عربستان به پنج قسمت، سوریه سه قسمت، عراق سه قسمت، ترکیه دو قسمت و ایران هفت قسمت، که مثالش شتر در خواب بیند پنبه دانه است.

وی اذعان داشت: تمدن ایران چند صدساله است ما در این قضایا کوتاه نمی‌آییم، تجزیه عراق به ضرر غربی‌هاست، بخش عمده‌ای از عراق و بخشی از عربستان به دنبال همگرایی با ایران هستند.

وی ادامه داد: طبق معاهده سایکس پیکو کشورها را تجزیه کردند، اما آن روز جمهوری اسلامی‌ایران نبود و نیروهای انقلابی وجود نداشت، نیروهای انقلابی ما حقانیت خود را با خون خود امضا می‌کنند آن روز حسین همدانی نبود که حتی صد ژنرال آنها هم اندازه او نیستند.

وی با بیان اینکه منطقه دارای تحولات زیادی شده، تصریح کرد: عربستان عجیب در حال پوست انداختن است و رژیم صهیونیستی در حال آب شدن است، امیدی درون این رژیم نیست، آمریکا و قدرت‌های منطقه نمی‌توانند رژیم صهیونیستی را حفظ کنند.

عباسی بیان کرد: در ۱۰ سال آینده تحولات عجیبی در منطقه رخ می‌دهد و زیر ساخت‌های برخاسته از انقلاب اسلامی‌بروز داده می‌شود.

وی با بیان اینکه البته انعکاس این مهم در داخل کشور کم است، افزود: داخل کشور ما  نگاه به الگوهای برون‌زا می‌شود، در اقتصاد نگاه می‌کنیم، غربی‌ها چه می‌گویند، در حالی‌که تمام مدل‌های اقتصادی جهان در حال فروپاشی است.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال با بیان اینکه علم اقتصاد سقوط کرده و همان علم در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود، خاطرنشان کرد: استادان و اقتصاددانان ما نظریات اقتصاد غرب را پیشنهاد می‌دهند.

عباسی با بیان اینکه طبیعی است با این علم ۱۸۰ هزار میلیارد در بورس نابود ‌شود و همه کسانی که در بورس سهام خریده بودند، اصل و فرع پولشان از بین رفت، اظهار داشت: الگوی بورس در غرب شکست خورده، وال استریت شکست خورده، اما این‌ها اعلام می‌کنند ما بهترش را انجام می‌دهیم.

عباسی با اشاره به اینکه چهار وزیر نامه می‌نویسند که ۱۸۰ هزار میلیارد در بورس دود شد و هوا رفت و در واقع قمار شد، چگونه قمار در جمهوری اسلامی‌وارد شد و این از عجایب آخرالزمان است، اساس بانک ما بر ربا است و می‌گویند بانکداری اسلامی‌و این جای تعجب دارد.

وی افزود: اقتصاد ما یک قاسم سلیمانی می‌خواهد، کسی که با خودباوری و اعتقاد به قرآن اعتنایش به مردم خودش باشد و مدلی بومی‌برای اقتصاد ایجاد کند و این روحیه در دانشگاه‌ها نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها دارالترجمه شده‌اند و کتاب می‌گیریم و ترجمه می‌کنیم و الگوی شکست خورده آن طرف دنیا را ارائه می‌دهیم، گفت: روش غلط بورس اقتصاد کشور را نابود کرد، اساس کار بورس غلط است.

عباسی بیان کرد: راه حال اقتصاد کشور در دانشکده‌های اقتصاد نیست در اقتصاد مقاومتی است که رهبر فرزانه انقلاب که فرمودند، اول باید پل‌های پشت سر نسبت به داشته‌های بیگانه را خراب کنیم.

وی با اشاره به تحولات منطقه تشریح کرد: جنگ مذهبی که در منطقه به‌وجود آمده به تعبیر رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، داعش بین شیعه و سنی جنگی ایجاد می‌کند که جنگ‌های ۴۰۰ ساله اروپا را یادآور شود و حاصلش غرب امروز است.

عباسی ادامه داد: آنها اجازه نمی‌دهند، داعش، القاعده، طالبان و النصره ضعیف شوند، گروه‌های تروریستی جانی باید پدران و مادران خود را بکشند و جلوی بچه‌ها با پرچم اسلام سر ببرند تا در آینده نفرت از دین را با توطئه‌ای حساب شده به‌وجود بیاورند.

وی بیان داشت: اگر نیروهای اطلاعات ما قوی عمل نمی‌کردند، گروهک تروریستی ریگی که بیش از ۴۰۰ نفر سر بریدند و با بستن جاده‌ها و سر بریدن هم‌وطنانمان کار داعشی‌ها را انجام می‌دادند، امروز وضعیت ما نیز همچون کشورهای تحت سلطه بود.

ایشان با اشاره به اینکه استادان علوم سیاسی ما می‌گویند دموکراسی در غرب شکل گرفت، حقوق بشر غربی‌ها کجاست. غربی‌ها برای امنیت رژیم صهیونیستی کل ملت فلسطین را نابود می‌کنند.

عباسی خاطر نشان کرد: در خیابان‌های تهران دختران بزک کرده را می‌بینند و می‌روند در رسانه‌هایشان می‌نویسند ایران کلاً همه چیزش عوض شده  و به غلط می‌نویسند جوانان از دین دور شده‌اند.

وی گفت: ۷۰۰ هزار جوان در اعتکاف شرکت می‌کنند و هر سال این تعداد بیشتر می‌شود، محرم و صفر و تشییع پیکر شهدای غواص آن همه مردم حضور دارند، چرا فکر می‌کنند، دین از دست رفته است.

ایشان عنوان کرد: دین به خورد جامعه ما رفته است، نمی‌توانند با بازی شیعه و سنی دین را از مسلمانان بگیرند.

عباسی تصریح کرد: گروه محدود تکفیری‌ها هستند که با پول‌های انگلیسی دنبال به هم انداختن شیعه و سنی هستند و به بزرگان و مراجع تقلید ما توهین می‌کنند.

وی بیان داشت: بازی ۳۰ ساله‌ای که دشمن آغاز کرده و یک‌ سال آن گذشت ما نسبت به تحولات منطقه منفعل نیستیم.

وی با بیان اینکه باید هوشیار و آگاه باشیم تحولات منطقه با آن ‌چه در عراق، سوریه، لبنان و یمن رقم خورده، عملاً شرایط ویژه‌ای ایجاد می‌شود که برگ برنده دست انقلاب اسلامی‌است.

وی اذعان کرد: تصور می‌کردند، طی مذاکرات هسته‌ای ایران غرب‌گرا می‌شود و مواجهه با غرب کنار می‌رود، رهبر ما فرمودند «برای مبارزه با استکبار با انرژی جدیدی وارد می‌شویم».

وی تاکید کرد: روحیه سهل‌انگاری نباید باشد، باید روحیه انقلابی داشته باشیم، امثال حسین همدانی و قاسم سلیمانی باید در حوزه کشاورزی، صنعت، پزشکی، اقتصاد و … وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: نسل نو در هر گرایشی باید انقلابی باشد، باید جامعه توحیدی بسازد و اساس تفکر در علوم نگاه توحیدی باشد.

عباسی با بیان اینکه در سال‌های آینده مجاهدانی نیاز داریم که اساس علوم را متحول کنند و به ترجمه شک کنند، تاکید کرد: زرق و برق سخت‌افزار را نباید دید، آنها در نرم‌افزار به شدت دچار نقص هستند.

وی با بیان اینکه باید اعتماد به نفس داشت، افزود: رفع مشکلات ما دست دشمن نیست، همان‌ طور که کشورما مشکل امنیتی دیگر کشورها را برطرف می‌کند، مگر عاجز هستیم، مشکل اقتصاد، ازدواج جوانان و زدون فقر از جامعه را ریشه‌کن کنیم.

عباسی با بیان اینکه توسعه پایدار کشور ما از راه ارتباط با کشورهای خارجی ایجاد نمی‌شود، تصریح کرد: آمریکا چهار تریلیون دلار درآمد دارد و ۱۹ تریلیون دلار بدهی به خارج. چگونه می‌خواهد مشکل اقتصاد ما را برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: ایرفرانس وقتی ۳ هزار نیرو را اخراج می‌کند و رئیسش آن ‌گونه زیر دست و پای اخراج شده‌ها کتک می‌خورد، چگونه می‌خواهد مشکل اقتصادی ایران را رفع کند.

ایشان گفت: ما ۳۷ سال از تعامل با آمریکا و غرب دور بودیم، صبر استراتژیک انقلاب اسلامی‌بالاست، دو سال از این رفت و آمدها می‌گذرد، ببینیم از این غربی‌ها به ما خیری می‌رسد.

وی اذعان کرد: اقتصاددانی که می‌داند اقتصاد غرب از هم پاشیده فکرش فاسد است که بازهم الگوی غرب را ارائه می‌دهد و کسانی که نمی‌گویند اقتصاد غرب مشکل دارد، کور خوانده‌اند. در عصر ارتباطات اطلاعات به مردم می‌رسد.

عباسی با اشاره به برجام اظهار داشت: برجام با همکاری و مهندسی هیئت رئیسه مجلس صورت گرفت و هیئت رییسه خود را برای انتخابات دور بعدی آماده می‌کند و می‌خواهد خودش را متعادل نشان دهد.

وی ادامه داد: این هیئت رییسه دیگران را تندرو خطاب می‌کنند و کمیسیون را دور زدند، عملاً جامعه را دو قطبی کردند، درصدی از نمایندگان می‌خواستند حقایقی را بخوانند و برملا کنند، اجازه ندادند.

عباسی تصریح کرد: برجام در واقع طرح جام است، این بازی سیاسی آمریکا و ایران است، جوان باید حواسش باشد، اصل مسئله ۲۲۳۱ است. ما ۲۵ سال تحت سیطره غربی‌ها هستیم نه ۱۰ سال.

وی با بیان اینکه دیپلماسی ما اعلام کرده بود که ما با قدرت در مقابل شش کشور دنیا پای میز مذاکره نشستیم، در فاجعه منا ۵۰۰ حاجی کشته دادیم و ۶۵ مفقود داریم، قدرت دیپلماسی ما در برابر عربستان که حتی جواب تلفن وزیر خارجه ما را نداد و به امیر کویت التماس می‌کرد که واسطه شود کجا بود.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال عنوان کرد: عکس خفت‌بار التماس ظریف با امیر کویت کجا بود، وزیر بهداشت ما با مراجع دیدار کرد و گفت من با ویزای حاجی به عربستان رفتم، این سیاست خارجی مقتدرانه است؟

عباسی افزود: عجله‌ای که مجلس و دولت برای برجام کردند، سال آینده اثرش در زندگی مردم روشن می‌شود، نتیجه آن تورم رکودی است و جناح‌های سیاسی خود را از چشم مردم و خدا می‌اندازند و اصل خطر در قطعنامه ۲۲۳۱ است واین قطعنامه لازم الاجراست. برای اینکه مردم بفهمند، چرا رهبری اعتقاد نداشتند به این برجام دو سالی وقت هست و آمریکا و انگلیس نسل جدید ما را خواهند شناخت.

منبع: خبرگزاری فارس

استاد حسن عباسی، کار‌شناس مسائل سیاسی و استراتژیک با حضور در دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان در جمع دانشجویان این دانشگاه در رابطه با چگونه‌ تصویب طرح برجام در مجلس شورای اسلامی‌و حواشی آن گفت: ماجرای برجام و آنچه که در مجلس رقم خورد؛ یعنی کلیاتش در روز یکشنبه تصویب شد؛ آن هم با فضای متشنج مجلس و اتفاقاتی که بین دو گروه در زمان تصویب جزئیات طرح برجام رخ داد؛ معماری و مهندسی‌ بود که هیات رئیسه انجام داد. چون هیات رئیسه خود را برای انتخابات آینده آماده می‌کند، می‌خواهد که خودش را معتدل نشان دهد و دیگران را تند رو.

عباسی تصریح کرد: کمیسیون ویژه‌ بررسی برجام ۴۰ روز وقتش را صرف بررسی برجام کرد و در ‌‌نهایت این کمیسیون و گزارش آن دور زده شد و در کمیسیون امنیت ملی کار را پیگیری کردند که انشقاقی را بوجود آوردند، این انشقاق ایجاد شده بر خلاف ادعایی است که می‌گفتند می‌خواستیم کاری کنیم که گفته‌ رهبری محقق شود و جامعه در مورد برجام دو قطبی نشود؛ اما عملا جامعه را دو قطبی کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه چه برجام در کنگره‌ی آمریکا و با مجلس ایران تصویب بشود و چه نشود، این بازی سیاسی بین ایران و آمریکا است، بیان داشت: جوان ما باید حواسش باشد که سرگرم این موضوعات نشود، این‌ها عملیات ایذایی است.

وی با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل گفت: اصل مسئله قطعنامه ۲۲۳۱ است؛ یعنی امروز که توافق وین تمام شد، بلافاصله دو سه روز بعد سریع در شورای امنیت نشستند؛ در شورای امنیتی که ما نبودیم خودشان قطع نامه‌ای مبتنی بر همین برجام تهیه کردند با عنوان قطعنامه ۲۲۳۱ و شش هفت قطعنامه‌ قبلی را داخل این ریختند دور ریزش را حذف کردند و یک فضای ۲۵ ساله علیه ایران بوجود آوردند، ۱۰ سال نیست، بروید حتما قطع نامه ۲۲۳۱ را ببینید ما به مدت ۲۵ سال تحت سیطره‌ غربی‌ها هستیم.

عباسی تصریح کرد: در سال ۸۴ وقتی که دولت در ایران عوض شد، آقای جک استراو وزیر امور خارجه‌ انگلیس که جزو مذاکره کنندگان با ایران بود، با وبسایت فارسی بی‌بی سی مصاحبه کرد، روزنامه‌ شرق آن را ترجمه و منتشر کرد در بهمن ۸۴ گفت حیف شد دولت عوض شد خبرنگار بی‌بی سی گفت چرا؟ گفت چون ما از تیم مذاکره کننده‌ قبلی در سال ۸۳ قول تعلیق ۱۰ ساله گرفته بودیم. من این یادم هست سال ۸۸ این را در یک مصاحبه‌ای گفتم که تیم مذاکره‌ کننده‌ قبلی این چنین قولی داد، تیم مذاکره کننده‌ قبلی به شدت عصبانی شدند و آمدند در صحنه و شکایت و داد و فریاد، ولی آقای جک استرا این حرف را زده بود.

این کار‌شناس مسائل سیاسی ادامه داد: تیم مذاکره کننده سال ۸۳ می‌خواستند کسی خبردار نشود، این‌ها قول تعلیق ۱۰ ساله دادند؛ اما خب عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، آقای جک استراو آمد مصاحبه کرد گفت ۱۰ سال تعلیق شده‌اند.

وی افزود: آن‌ها در سال ۸۳ قول داده بودند تعلیق ۱۰ ساله کنند تا ۹۳ یعنی یک دهه بعد، آقای جک استرا وقتی که خبرنگار بی‌بی سی از وی می‌پرسد که خب بعد از ۱۰ سال قرار بود چکار کنید، جواب می‌دهد که بعد ۱۰ سال رو بعد از ۱۰ سال تصمیم می‌گرفتیم. یعنی سال ۸۴ می‌گوید که ما سال گذشته توافق کردیم با فلانی، فلانی که می‌گوید منظورش رئیس جمهور فعلی ایران هست که به مدت ۱۰ سال تعلیق کنیم این الان روی وب سایت فارسی بی‌بی سی موجود هست.

می‌گوید که ۱۰ سال بعد مشخص می‌کردیم که چه اتفاقی بیافتد؛ الان هم توافقی کردند برای ۱۰ سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴؛ ۱۴۰۴ بخش عمده‌ای از این آقایان که دیگر نیستند یا در قید حیات نیستند یا دیگر مسئول نیستند یقه چه کسی را آن روز باید گرفت و گفت آقا چی شد؟! نه دیگر رئیس مجلس هست، نه دیگر رئیس جمهور هست، نه دیگر مذاکره کنندگان هستند.

عباسی با تاکید بر اینکه اکنون باید دید به چه میزان در مذاکرات قوی عمل کرده‌ایم، تصریح کرد: شش قدرت جهانی را نشاندیم پای میز مذاکره! خدا با ما یک جدال احسن کرد، یک نمونه مشکل دیگر بوجود آورد که مشخص شود تیم مذاکره کننده ما و تیم دیپلماسیمان چقدر قوی هست؛ ۵۰۰ تا حاجی ما در منا شهید شدند، ۶۵ نفر هنوز مفقود هستند؛ مایی که می‌توانستیم طی ۲۲ ماه دیپلماسی، شش قدرت جهان را پای میز مذاکره بیاوریم، این ما بودیم که اینقدر قدرت داشتیم هی خندیدیم.

وی افزود: وزیر خارجه عربستان تلفن وزیر خارجه‌ ما را جواب نداد؛ به وزرای ما ویزا ندادند وزیر بهداشت دو روز پیش با مراجع دیدار کرد و گفت من با ویزای زائر رفتم نه با ویزای دیپلماتیک. این‌‌ همان سیاست خارجه‌ مقتدرانه است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: اینجا خدا گفت شما که ادعای قدرت دیپلماسیتان می‌شود که شش قدرت جهانی را آوردید پای میز مذاکره خب یک رزمایش کوچک برایتان آماده می‌کنم ببینم نَه قدرت جهانی بلکه یک کشور منطقه رو بیاور پای میز.

عباسی با اشاره به عکس منتشر شده از محمد جواد ظریف در کنار امیر کویت که زانو زده است، گفت: آن عکس خفت بار منتشر شد که وزیر خارجه ما نشسته بغل میز در سازمان ملل دارد به امیر کویت التماس می‌کند؛ یا شیخنا درخواست کن که ما رو بپذیرند و نپذیرفتند.

وی افزود: این است بازی؛ به تعبیر رهبر معظم انقلاب که انقلابی ساده انگار و بی خیال؛ بیخیال‌ها که سرشان به زندگی خود گرم است و ساده انگار‌ها هم همین دوستان هستند؛ البته نیرو‌های انقلابی وظیفه‌ خودشان را انجام دادند و فریادشان را زدند و کار خودشان را انجام دادند و اجرشان پیش خدا محفوظ هست ان شا الله.

عباسی با اشاره به اینکه فردا‌ها حقانیت کار برجام مشخص می‌شود، گفت: دوستان عزیز این عجله‌ای که مجلس و دولت در موضوع برجام کرد؛ سال دیگر این موقع برگردید ببینید چه تاثیری در زندگی مردم داشته است، قرار هست چه اتفاقی بیافتد؟ یک ۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌هایمان بلوکه است آزاد بشود، یک ۵۰ میلیارد دلار نفت بفروشیم بیشتر و یک ۵۰ میلیارد دلار هم خارجی‌ها بیایند و سرمایه گذاری کنند در کشور می‌شود ۱۵۰ میلیارد دلار، اقتصاد ما که مشکلش با این ۱۵۰ میلیارد دلار حل نمی‌شود.

این کار‌شناس مسائل سیاسی افزود: آن ۵۰ میلیارد دلار که سال بعد دیگر نخواهد بود ۵۰ میلیاردی که از دارایی‌هایمان آزاد می‌شود ما که خیلی دارایی بلوکه شده نداریم که هر سال ۵۰ میلیار دلار آزاد شود، نفت هم که زیاد بخواهیم بفروشیم، قیمت نفت الان ۵۰ دلار است از سوی دیگر گیریم هم شما سرمایه گذاری خارجی ۵۰ میلیارد دلار بیاوری که به هیچ وجه نمی‌شود بیاورید؛ این سرمایه گذار خارجی که نمی‌آید پول مفت بدهد به تو، در ازای این پول می‌خواهد پول از این کشور ببرد، عملاً این ۱۵۰ میلیارد دلار دوباره تورم را بالا می‌برد نتیجه این هست که شما دیروز تورم داشتی امروز رکود داری.

عباسی ادامه داد: فردا هم می‌شود رکود و تورم. این هست که اصلاً شما نگران برجام و تصویبش در ۲۰ دقیقه و این دست حرف‌ها نباشید؛ آنچه که برای شما عبرت هست در صحنه‌ سیاسی، ببینید که چطور بعضی از جناح‌های سیاسی ما خودشان را با این گزاره‌های این چنینی از چشم مردم می‌اندازند و از چشم خدا.

وی در پایان سخنانش بازهم به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اشاره کرد و گفت: جمله آخرم این هست در این قضیه اصل خطر در قطع نامه ۲۲۳۱ هست اساساً وقتی قطع نامه ۲۲۳۱ تصویب شد و نهایی شد برای همه کشور‌های دنیا ضمانت اجرایی دارد، برای همه کشور‌ها و کلیه دولت‌ها قطع نامه ۲۲۳۱ لازم الاجرا است برای همه؛ سرگرم شدن آن‌ها در کنگره آمریکا که تصویب کنند یا نه و سرگرم شدن مجلس ما به اینکه این را اینجا تصویب کنند یا نه به نظر من کار بیهوده‌ای بود چون برجام برای ما و آمریکایی‌ها ضمانت اجرا ندارد؛ اما چیزی که برای همه ضمانت اجرا دارد قطع نامه ۲۲۳۱ است و این قطعنامه ۲۲۳۱ هست که مسئله هست.

عباسی تصریح کرد: ناظر به این قضیه که قطع نامه ۲۲۳۱ یقه‌ی ما را گرفته است و دیگر یقه‌ی ما دست دشمن هست یکی دو سال دیگر بگذرد ان شا الله، صبر استراتژی در جمهوری اسلامی‌بالا هست، ببینیم دو سال اول چه می‌شود!

وی ادامه داد: امیدواریم این برجام به نتیجه برسد و آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و … بیایند اینجا بعد توسعه پایدار برگزار بشود، خیلی اتفاق‌ها بیفتد ما که بخیل نیستیم؛ اما اگر نشود، اگر نشود، اگر نشود، این دوستانی که این خنده‌های دیپلماتیک را می‌زنند آن موقع آن‌ها می‌دانند و ما، چون که ما نمی‌نشینیم که قاسم سلیمانی و حسین همدانی و یک عده آدم دیگر بروند خونشان را در سرزمین‌های دیگر برای امنیت این کشور بدهند، بعد این دوستان بگویند حالا نشد، آن روز دیگر از آن برنامه‌ها داریم با این دوستان.

عباسی گفت: صبر استراتژیک داشته باشید خدا برای رسوا کردن دشمنان خودش مثل آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، چون رهبری هم گفتند که من اعتماد ندارم به این‌ها در مذاکرات برای اینکه مشخص بشود و مردم بدانند چرا رهبری اعتماد نداشت یعنی به قول حضرت علی (ع) که در مورد معاویه فرمود قداره یعنی هر پیمانی که ببندد می‌شکند، مردم نیاز به یکی دو سال وقت دارند تا این چهره‌ آمریکا و انگلیس را هم نسل جدید ما بشناسد؛ بنابراین اصلاً نگران نباشید اصلاً به نظر من وقتی که در مجلس برای برجام گذاشتند بیهوده بود، با بودن قطعنامه ۲۲۳۱ اصلا برجام دیگر به محاق رفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

استاد حسن عباسی، کار‌شناس مسائل سیاسی و استراتژیک با حضور در جمع دانشجویان رفسنجانی در پاسخ به سئوال خبرنگار نشریه‌ «رصد» جامعه اسلامی‌دانشگاه ولی عصر (عج) در رابطه با نفوذ دشمن در کشور در خلال مذاکرات گفت: در بحث نفوذ نکته‌ای که مهم هست این هست که نفوذ چند وجه دارد؛ نفوذ فرهنگی، نفوذ سیاسی، نفوذ اقتصادی.

وی ادامه داد: غربی‌ها بیشترین جهت گیری که امروز در نفوذ در ایران دنبال می‌کنند، در تصمیم سازی و تصمیم گیری هست، یعنی غرب یک مدلی دارد که سعی می‌کند این را اعمال کند، آن هم این هست که در نهادهای تصمیم گیر یا تصمیم ساز نفوذ کنند، همانطور که رهبر انقلاب فرمودند.

عباسی تصریح کرد: اگر مبانی تصمیم‌سازی ما شفاف نباشد و خیلی از تصمیم‌هایی که ما می‌گیریم مبتنی بر ساز و کارهایی باشد که غربی‌ها مد نظر دارند، حسب ظاهر ما داریم طراحی می‌کنیم؛ اما بنیانش طبق آن چیزی هست که غربی‌ها می‌خواهند.

وی ادامه داد: خود این تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌هایی که مد نظر غرب هست، اگر محقق شود، نفوذ به شکل غیرمستقیم صورت گرفته است. شما در این فضای نفوذ تلقیتان، تلقی نفوذ مستقیم نباشد، یعنی ما چیزی به اسم نفوذ مستقیم که بگوییم فلان شخص خارجی بیاید و در برخی حوزه‌ها نفوذ کند، این را نمی‌بینید.

این کار‌شناس استراتژیک بیان داشت: این نفوذ با واسطه هست، یعنی خیلی‌ها هستند که ایرانی هستند در بعضی دستگاه‌های تصمیم ساز و تصمیم گیر ما آنچه را که غرب مد نظر دارد، تصمیم سازی و تصمیم گیری می‌کنند؛ این می‌شود نفوذی که مدنظر رهبری هشدار دادند و طبیعتاً ما باید در این حوزه، این نگرانی را رفع کنیم.

عباسی با اشاره به حضور برخی هیات‌ها خارجی در کشور نیز گفت: این هیات‌ها بر روی تصمیم سازی‌ها تاثیر می‌گذارند، در واقع هیات‌های علمی، هیات‌های سیاسی، هیات‌های تجاری، هیات‌های اقتصادی، هیات‌های فرهنگی، توریست‌ها و غیره وقتی می‌آیند آن جهت گیری‌ها را به گونه‌ای سمت و سو می‌دهند که آرام آرام شما بعنوان یک مدیر تاکتیکی و استراتژیکی فکر می‌کنید این مناسب است که انجام شود و آرام آرام روی تصمیم سازی و تصمیم گیری ما با این نشست و برخاست‌ها می‌توانند تاثیر بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه نباید غفلت کرد، تصریح کرد: طبیعتاً برخی از این گروه‌هایی که به ایران می‌آیند، ممکن است افرادی باشند از مراکز مطالعات استراتژیک که در قالب این هیات‌ها می‌آیند، یا ممکن است عناصری از سرویس‌های اطلاعاتیشان باشند؛ اما به هر جهت مسئله نفوذ، نفوذ در تصمیم سازی و تصمیم گیری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۷/۲۸

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">