تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

بررسی اندیشه‌ استاد حسن عباسی

آخرین نظرات

مقاله ای پیرامون شبکه اجتماعی فیس بوک

يكشنبه, ۷ مهر ۱۳۹۲، ۱۲:۵۱ ق.ظ
           بسم الله الرحمن الرحیم

رَبِّ اَعوذُ بِکَ مِنْ هَمَزاتِ الشَیاطین

بار الها به تو پناه می برم از شوکهای وسوسه انگیز شیاطین

 اگر قبول کنیم که داستان فیلم شبکه اجتماعی در مورد شبکه فیس بوک واقعی باشد و جعل و ساخته سازمانهای خاصی نباشد با استناد به همین فیلم و نگاهی به این شبکه می توان گفت فیس بوک که پایه و اساس تشکیل آن بر مبنای روابط نامشروع قرار گرفته به مثابه یک میهمانی مختلط و اصطلاحاً پارتی مرسوم در فرهنگ سازندگان شبکه است. وقتی صحبت یک مهمانی مختلط عمومی با هر فرهنگ و عقیده ای می شود طبعاً می توان پی برد چه مسائلی در آن واقع خواهد شد. اما در اینجا منظور ما از بیان این مطالب معرفی شبکه فیس بوک نیست، بلکه با مقدمه ای کوتاه برای بهتر روشن شدن مطالب، کلیاتی از این شبکه را بررسی می نماییم تا به ضربات و تقابلات آن با مذهب بهتر آشنا شویم.
همانطوری که اشاره شد این مطالب را بر مبنای معرفی سازندگان شبکه در اینجا آورده ایم. جالب است، در حال نگارش این مقاله که بودیم برنامه ای از تلویزیون در حال پخش بود که در مورد سفارت مجازی آمریکا در ایران صحبت می کرد. گوینده آنجا می گفت ما این سایت را برای مقاصد پاک و ارتباط دو جامعه ایران و آمریکا ایجاد کرده ایم . دوست عزیزی از استاد بزرگواری پرسید: طبق آیه شریفه قرآن که می فرماید:

فَبَشِّرْ عِباد اَلَّذینَ یَسْتَمِعونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ اَحْسَنَهُ                                                 

بشارت ده آن عباد را که اقوال را می شنوند و نیکوتر آنرا عمل می کنند.                                 
    (سوره زمر، آیات 17و18)

ما همه چیز را بشنویم و گوش فرا دهیم و بعد آنرا نقد کنیم چه اشکال دارد؟ استاد گرامی فرمودند: کدام عباد، آیا شما آن عبادی هستید که اگر رفتید غرق نشوید.
کاربر با کمترین ارتباط گیری با چنین شبکه هایی خود را در وسط مجلسی مملو از نظرات و افکار مختلفی خواهد دید که چون از تنوع بسیار بالایی برخوردار است به یک اعتیاد و نیاز تکرر ورود به آن وابسته خواهد شد. حضور و معاشرتی آزاد و اباحی گرانه در فضایی نامحدود و بدون هرگونه مانع و ممنوعیتی آنطور که در کتاب شریفه مصباح الشریعه آمده است:


قال الصادق (علیه السلام):
فَعاشِر الخَلق الّله تعالی و لا تَعاشِرهم لِنَصیبک من الدّنیا و لطَلبِ الجاه و الرّیاء و السُّمعَة.

معاشرت و اختلاط مکن با مردم از برای توقع نفع و یا تحصیل اعتباری یا از برای ریا و شهرت.

(مصباح الشریعه باب 45- معاشرت با مردم)

وَ لا تُسْقِطِنَّ بسَبَبها عَن حدود الشریعة مِن باب المُماثِلَة و الشَهوة . فَاِنَّهُمْ لا یُغَنونَ عَنکَ شَیئاً و تَفوتُکَ الاخرةُ بلافائِدةٍ.

و در اختلاط و معاشرت با مردم چنان مباش که از معاشرت ایشان از حدود شرع بیرون روی و از مخالطت با ایشان خوی ایشان بهم رسانی و در مراتب عبادت و بندگی نقصانی به تو واقع شود.
(مصباح الشریعه باب 45- معاشرت با مردم)

چرا که هرگاه از معاشرت و مؤانست مردم نفع نباشد ضرر چرا باشد؟
همیشه به فکر این نباشید که معاشرت برای شما با نفع باشد، طبیعتاً منظور از نفع، نفع مادی است. چرا که بارها و بارها به ما توصیه گردید که با کسانی همنشین باشید که برای دین شما مفید باشند و نه اینکه معاشرت بکنید برای  تحصیل اعتبار، چون این خلاف استعانت از الله تعالی است و نوعی شرک خفی می باشد.
و اینکه مراقب باشیم در نشست و برخاست هایمان عزّت را از خداوند متعال طلب نمائیم و از برای ریا و شهوات روند و آیندهای خود را طراحی نکنیم. این حساسیت امام معصوم