تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

تیتر یک - جایی برای پرواز اندیشه‌های خوب

بررسی اندیشه‌ استاد حسن عباسی

آخرین نظرات

دروغی به‌نام حریم خصوصی و جریان آزاد اطلاعات - فضای سایبر

خبرگزاری مشرق

دروغی به‌نام حریم خصوصی و جریان آزاد اطلاعات + تصاویر

تیتر یک - در تاریخ 28/آبان/1393، «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» گزارشی 48 صفحه‌ای با عنوان «اینترنت در زنجیر» بر ضد ساختار نوین سایبری و شبکه ملی اطلاعات جمهوری‌اسلامی ایران منتشر نمود که طی آن مدعی شده «کنترل پنهان و فزاینده بر کاربران ایرانی و تغییر روش‌های کنترل آنلاین» در حال وقوع است.

این در حالیست که از طرفی ماهیت شبکه ملی اطلاعات مبتنی بر قوانین مصوب کاملاً بارز و شفاف است و خط‌مشی کلان آن در شورای عالی فضای مجازی، ماده 46 برنامه پنجم توسعه کشور و نهادهای رسمی دیگری از پیش ترسیم گردیده و از سوی دیگر در حالی این کمپین مدعی چنین فرضی است که کشورهای شش چشم به عبارت بریتانیا، اسرائیل، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند، تحت پیمان UKUSA قریب به 70 سال است تمامی اطلاعات سایبری کاربران جهان را شنود، ذخیره و کنترل می‌کنند و بدین ترتیب یک استبداد اطلاعاتی را بر جهان حاکم ساخته‌اند که اولاً بصورت مطلق ناقض حریم خصوصی تمامی ملت‌های جهان است و مفهوم حریم خصوصی عملاً به یک شعار دور از واقعیت مبدل شده و ثانیاً سدّ اصلی در برابر تحقق جریان آزاد اطلاعات می‌باشد.

یکی از آخرین اعتراضاتی که به بخش کوچکی از این مجموعه شش‌گانه یعنی «آژانس امنیت ملی»[1] صورت گرفت، در جریان افشاگری‌های «ادوارد اسنودن»[2] پیمانکار سابق این سازمان اطلاعاتی - امنیتی آمریکایی بود که موج اعتراضات مردمی در آمریکا و اروپا را تا ماه‌ها به دنبال داشت.

در حالی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از تحقق شبکه ملی اطلاعات جمهوری‌اسلامی ایران ابراز نگرانی می‌کند که شبکه جهانی اطلاعات کشورهای مذکور هرگونه امنیت و محرمانگی را از بین برده و بارها در طول دهه‌های گذشته توسط افراد، نشریات و مطبوعات و حتی اسناد افشا شده اطلاعاتی این مسئله به اثبات رسیده است.

از این رو لازم دیده شد تا بررسی جامع و مستند بر گزارش «اینترنت در زنجیر» صورت گیرد و نتایج حاصل از آن با افکار عمومی ملی و فراملی به اشتراک گذاشته شود.


آشنایی با «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران»

آنچه که در وب‌سایت رسمی[3] این کمپین در بخش درباره ما آمده است به شرح زیر است:

"کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران” به منظور جلب حمایت از فعالان و مدافعان حقوق بشر ایرانی که در راستای کسب حقوق مدنی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود در چارچوب پیمانها و معیارهای بین المللی ای که ایران ملزم به رعایت آنهاست فعالیت می کنند، تشکیل شده است.

” کمپین بین المللی” بر پایه این اصول بنیاد نهاده شده است:حقوق بشر در ایران همچون هر کشور دیگری، یک دغدغه ی مشروع و بر حق بین المللی است و برای ایجاد صلح و امنیت بین المللی ، امری اساسی است. حقوق بشر در ایران فقط با یاری جامعه مدنی تحقق می پذیرد که نقش آنها باید مورد حمایت قرار گرفته و تداوم پیدا کند. پذیرش حقوق بشر در ایران باید غیرجانبدارانه باشد و از اهداف سیاسی دوری کند؛ و نهایتا اینکه در دنیای امروز، همبستگی با مردم همه کشورها در مبارزاتشان برای کسب حقوق بشر یک